Najtwardszy Strażak Przetrwa 2014 (ZDJĘCIA + WIDEO)

III Turniej Najtwardszy Strażak Przetrwa za nami. Wspaniała organizacja, ciekawe konkurencje i bardzo miła atmosfera, tak w kilku słowach można podsumować zawody w Kamieńcu Ząbkowickim. Do zmagań o tytuł najsilniejszego strażaka stanęło 36 zawodników w tym strażacy z OSP Stanowice: Marek Leśnicki, Adam Gieras i Paweł Leśnicki. Ostatecznie zawody ukończyło 31 strażaków. 

Zawodnicy startujący w zawodach Najtwardszy Strażak Przetrwa wyposażeni byli w hełm i sprzęt ODO (bez maski) w którym mieli do pokonania cztery rozbudowane konkurencje.

 

W kategorii drużynowej nasza OSP zajęła II miejsce, ustępując tylko ochotnikom z Wólki Orłowskiej. Marek Leśnicki ukończył tor z czasem 06:24.71 i uplasował się na drugim miejscu w kategorii indywidualnej OSP oraz na drugim w kategorii OPEN >40. Paweł Leśnicki (07:26.90) zajął szóste, a Adam Gieras (07:39.33) ósme miejsce w kategorii OSP.

 

1.Konkurencja (węże): Po komendzie START zawodnik pokonuje linię startu i biegnie ok.0,5 metra do samochodu pożarniczego, po czym podpina dwa łączniki linii wężowych do dwóch nasad  tłocznych autopompy samochodu pożarniczego. Następnie chwyta za dwie prądownice i rozwija obie linie wężowe W–75 na odległość ok.  60 m, kładzie obie prądownice za linią wyznaczającą odległość , po czym dobiega do  pierwszego rozwiniętego odcinka W-75 i zwija go w pojedynczy krąg,  po czym wrzuca go do wyznaczonej kuwety, następnie powtarza tę czynność z drugim rozwiniętym odcinkiem W-75 i automatycznie przechodzi do następnej konkurencji turnieju. Po zakończeniu 1 konkurencji sędzia pomaga zawodnikowi ściągnąć aparat ODO i 2 konkurencję startujący pokonuje bez aparatu.

 

2.Konkurencja (ciężary): Zawodnik podbiega do stołu,  z wyznaczonego miejsca bierze młot o masie 5 kg i wykonuje 15 podwójnych uderzeń młotem w stół(razem 30 uderzeń góra – dół które na głos liczy sędzia)po komendzie sędziego STOP  zawodnik odkłada młot w wyznaczone miejsce i następnie udaje się do dwóch pojemników każdy o masie 20 kg. chwyta je i przenosi do „tunelu”. Po pokonaniu tunelu zawodnik dalej niesie pojemniki po wyznaczonej trasie, okrążając pachołek  wraca tą samą trasą do tunelu, po jego pokonaniu odkłada pojemniki w wyznaczonym miejscu. Następnie udaje się do leżącego manekina ważącego ok. 60 kg, po czym chwyta go i ewakuuje (przenosi – manekin nie może dotykać ziemi) na odległość 30 m i kładzie go w wyznaczone miejsce. Po odłożeniu manekina zawodnik pokonuje ścianę i automatycznie przechodzi do następnej konkurencji turnieju. Po zakończeniu 2 konkurencji sędzia pomaga zawodnikowi ubrać aparat ODO.

 

3.Konkurencja(przeszkody): Zawodnik podbiega około 10m do leżących na ziemi dwóch drabin, chwyta jeden zestaw(jeden zestaw to złączone ze sobą dwa przęsła drabiny nasadkowej) przenosi je (każdy zestaw osobno) i stawia(opiera)  przy wyznaczonych miejscach na wieży, po czym wchodzi na wieżę po wyznaczonej drabinie. Będąc na szczycie , przy pomocy liny wciąga dwa odcinki węży W-75 zwinięte w kręgi i kładzie je na podłodze. Po wykonaniu tych czynności zawodnik schodzi z wieży, podbiega do motopompy i dokręca pyszczek do zamocowanej tam prądownicy i automatycznie przechodzi do 4 konkurencji turnieju.

 

4.Konkurencja(schody): Zawodnik podbiega do dwóch węży W-52  zwiniętych w kręgi, podnosi je i pokonuje trasę ok. 300m, po czym rzuca węże przed wejściem do Kościoła Ewangelickiego w wyznaczonym miejscu i udaje się po schodach na szczyt wieży „Czerwonego Kościółka” gdzie znajduje się meta.

 

Reprezentanci naszej OSP spisali się bardzo dobrze. Bez cienia wątpliwości każdy dał z siebie wszystko. Należy podkreślić fakt, iż w tym roku zawody stały na wyjątkowo wysokim poziomie i zgromadziły wielu świetnych zawodników z całej Polski oraz z Czech. Zwyciężył Marcin Zdziebło z KM PSP Żory z czasem 05:23.71. 

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Adam (Monday, 11 August 2014 23:18)

    Szacunek naprawdę dobra robota chlopaki!!! Pozdr.